








SUVIŠNI
Predstava
Sustav proizvodi. Proizvodi brojeve, profit, ljude, mase. Proizvodi više, previše, proizvodi suvišno. No bez obzira gdje se netko nađe u sustavu, bez obzira gdje zaglavi ili bude istisnut iz sustava – sila, i prisila, ostaju: konzumiranje. Oni koji su suvišni konzumiraju. Oni koji ne konzumiraju su obilježeni.
U isprepletenoj koreografiji pokreta, riječi i glazbe, Suvišno zauzima osobnu i društvenu poziciju, u situaciji u kojoj je ‘suvišno’ simptom, posljedica sustava, njegovih antagonizama, njegovih borbi, od ekonomije komfora i nezaposlenih, do demokracije izbora i beskućnika. Koga se zadnjeg odričemo kad smo se odrekli čovjeka?
Proces
Polazišna točka predstave je esej Suvišni čovjek (The Superfluous Human) u kojem književnik Ilija Trojanow promišlja o razornoj snazi kapitalizma koji se sustavno odriče, kako čovjeka tako i čovječnosti, u ime profita. Kada se u to promišljanje uključe i aktualna epidemiološka situacija i ograničenja, pitanja koja esej postavlja postaju još aktualnija: Tko je i kome suvišan? Tko je od nas nepotreban? Postojimo li uopće ako ne proizvodimo i ne konzumiramo? Koliko je tanka granica između korisnog i nepotrebnog?
U proljeće 2020. godine, plesači skupine En–Knap jedni su drugima snimali svoja istraživanja, ideje i izazove tijekom izolacije u obliku niza videa, koje su svakodnevno razmjenjivali i istovremeno javno objavljivali na internetu. U lipnju 2020., nakon dva mjeseca izolacije, to obilje individualnih materijala prebačeno je natrag u studio i zajednički se razvijalo u pojedinačne sekvence predstave Suvišno.
Elementi predstave uključuju niz unaprijed pripremljenih, ali i nepredvidljivih sekvenci čiju jedinstvenu strukturu u svakoj izvedbi iznova određuju izvođači. Odatle potječu različiti podnaslovi koji dodatno razrađuju osnovnu premisu predstave.
Predstavu uvijek nadopunjuju i režiraju gostujući glazbenici, koji izvode svoju autorsku glazbu (Damir Avdić, Tomaž Grom ili Samo Kutin) i oblikovatelj svjetla (Jaka Šimenc), što za plesačice i plesače skupine En–Knap predstavlja dodatan nepredvidljiv izazov i poticaj.
Citati
“Čovjek koji je došao na svijet koji je već zauzet, čija obitelj nema sredstava za uzdržavanje i čije društvo rada ne osjeća potrebu, nema pravo zahtijevati niti malo hrane. On je zaista višak na zemlji.”
– Thomas Robert Malthus
“Oni koji ne konzumiraju su obilježeni!”
– Ilija Trojanow
Sudjeluju
Koncept: En–Knap Group, Iztok Kovač
Ideja i izvedba: Mattia Cason, Tamás Tuza, Carolina Alessandra Valentini, Tina Habun, Davide Lafabiana, Núria Capella Florensa
Voditelj proba: Ana Knez Štefanec
Živa glazba: Tomaž Grom
Oblikovanje svjetla: Jaka Šimenc
Scenografija: Iztok Kovač, Jaka Šimenc
Kostimografija: Katarina Markov (Atelje d.o.o.)
Rekviziti: En–Knap GroupPo knjizi Ilije Trojanowa „The Superfluous Human“
Fotografije i video: Andrej Lamut
Uvodnik: Dražen Dragojević
Posebna zahvala: Andreja Rauch Podrzavnik
Produkcija: EN-KNAP Productions
Uz potporu: Grad Ljubljana – Odjel za kulturu Ministarstva kulture Republike Slovenije